بلاگ

دانستنی های کشور ترکیه | ۱۰ حقیقت شگفت انگیز

دانستنی های کشور ترکیه

همه کشور های دنیا دارای تاریخ منحصر بفردی هستند، وقتی به یک کشور سفر کنید درباره آن منطقه اطلاعاتی بدست می آورید، به سواحل، مراکز تاریخی و مناطق توریستی میروید و تا حدودی با فرهنگ و چهره آن کشور آشنا میشوید. اما در دل هر کشوری اطلاعات و نکات وجود دارد که با سفر کردن متوجه آنها نخواهید شد. این نکات و دانستنی ها یک کشور را خاص تر میکنند.
کشور ترکیه در منطقه آناتولی قرار دارد پلی میان آسیا و اروپا است. قطعا بسیاری از شما حداقل یکبار به ترکیه سفر کرده اید اما در این مقاله میخواهیم به داستنی های کشور ترکیه بپردازیم و ۱۰حقیقت شگفت انگیز آن را به شما بگوییم. با ما همراه باشید.


شهر استانبول پایتخت ترکیه نیست

۱- استانبول پایتخت نیست!

تقریبا اگر از هرکسی درباره ترکیه سوال کنید حتما نام استانبول را به زبان میاورد. این شهر در سال، میلیون ها گردشگر دارد و جزو شناخته شده ترین ابر شهرها در دنیاست. همین نکته باعث میشود تا بیشتر افراد فکر کنند که شهر استانبول پایتخت ترکیه است اما اینگونه نیست.
پایتخت ترکیه شهر آنکارا (Ankara) است که در مرکز ترکیه قرار دارد. آنکارا بوسیله مصطفی کمال آتاتورک به عنوان پایتخت کشور انتخاب شد و داری 6 میلیون جمعیت است و دومین شهر بزرگ و پرجمعیت بعد از استانبول بشمار می آید.


اروپا از طریق ترکیه با قهوه آشنا شد

۲- اروپا از طریق ترکیه با قهوه آشنا شد!

کشور ترکیه و قهوه با یکدیگر ارتباط نزدیکی دارند. این نوشیدنی در ترکیه طرفداران زیادی دارد و متفاوت از دیگر کشور ها و معمولا به شکل قهوه ترک نوشیده میشود.
بر اساس روایات مختلف، قهوه برای اولین بار در سال های ۱۵۵۵ توسط دو شخص سوریه ای به ترکیه آورده شده. مزه این نوشیدنی بلافاصله مورد استقبال پادشاهان عثمانی قرار میگیرد و جزو نوشیدنی های مخصوص دربار میشود.

در سال های ۱۶۰۰ میلادی قهوه به وسیله تجار ترک به ایتالیا برده شد و از این طریق مردمان ایتالیا و سپس اروپا با این نوشیدنی خارق العاده آشنا شدند.


حق رای زنان ترکیه ۱۹۳۰

۳- ترکیه جزو نخستین کشور های دارای حق رای زنان

زنان ترک در سال ۱۹۳۰در انتخابات محلی صاحب حق رای شدند و چهار سال بعد بواسطه قانونی که تصویب شد یعنی در سال ۱۹۳۴، به حق رای کامل دست یافتند.
این در حالیست که بسیاری از کشور های مطرح دنیا مانند فرانسه، ژاپن، ایتالیا، اسپانیا، سوئیس، چین سالها بعد به زنان حق رای اعطا کردند.


چشم نظر سوغاتی کشور ترکیه

۴- چشم نظر، رایج ترین سوغاتی ترکیه است!

چشم نظر از جمله وسایل رایج ترکیه است بر اساس گفته ها قدمت آن به ۳۰۰۰ سال پیش باز میگردد و همیشه وسایلی به مانند چشم نظر در جغرافیای ترکیه وجود داشته است.
طبق باور مردم این وسیله آبی رنگ که از شیشه مذاب و مقداری آهن و مس ساخته میشود انسان و محیط زندگی را از نیرو های اهریمنی و شیطانی و انرژی های منفی دور میکند. نام چشم نظر در ترکیه Nazar Boncuğu میباشد.


مساجد ترکیه

۵- ترکیه بیشتر از هر جای دنیا مسجد دارد!

اگر به ترکیه سفر کرده باشید تعداد مساجدی که در هر محله به فاصله کم از یکدیگر میبینید شما را متعجب خواهد کرد. حتی اگر به هر شهر ترکیه از بالا نگاه کنید، تعداد گنبد ها گلدسته های مساجد شما را حیرت زده خواهد کرد.

تعداد مساجد در ترکیه بیش از ۸۲ هزار عدد میباشد و بزرگترین و چشم نواز ترین مسجد ترکیه همان مسجد معروف سلطان احمد است.


مردم ترکیه چای را به قهوه ترجیح میدهند

۶- ترکها چای را به قهوه ترجیح میدهند!

با اینکه در بخش بالاتر گفتیم قهوه از طرف ترکیه به اروپا منتقل شد و ترکها قهوه را جزو بخش جدایی ناپذیری از فرهنگ و رسوم خود میدانند ولی مصرف چای در ترکیه بیشتر از هر کشور دیگری است و سرانه مصرف چای در ترکیه برای هر فرد در سال ۳.۵ کیلو میباشد و بیش از ۹۶ درصد مردم ترکیه در روز حداقل یک فنجان چای مینوشند.

در کشور ترکیه بیش از ۲۰۰ هزار تولید کننده چای وجود دارد.


بازار بزرگ استانبول ترکیه

۷- بزرگترین بازار دنیا در ترکیه!

بازار بزرگ ترکیه که نام انگلیسی آن Grand Bazaar است، نام بزرگترین بازار دنیا را یدک میکشد. در دل این بازار بیش از 3000 مغازه قرار دارد هر جنس و وسیله ای که بخواهید را میتوانید پیدا کنید.

Kapalı Çarşı یا همان بازار بزرگ از قرن چهاردهم درحال فعالیت است جزو مناطقی است که حتما بایستی از آن بازدید کنید. این بازار شبیه به هزار تو است چون از 61 خیابان مختلف تشکیل شده است.


گل لاله ترکیه

۸- گل لاله؛ هدیه ترکیه به اروپا

شاید همه دنیا گل لاله را سمبل و نماد کشور هلند بدانند. اما نکته جالب اینجاست که این گل بومی مناطق آسیای مرکزی است و قبل از اینکه کشور هلند با این گل اشنا شود در باغ ها و مراکز مختلف سرزمین ترکیه وجود داشت و در قرن ۱۶ میلادی برای اولین بار از ترکیه به هلند معرفی شد.


ترکیه بزرگترین تولید کننده فندق جهان

۹- ترکیه بزرگترین تولید کننده فندق!

این نکته احتمالا جزو نکاتی است که شما تابحال نشنیده اید اما یکی از اصلی ترین محصولات صادراتی ترکیه فندق است و طبق آمار ۷۵ درصد از تولیدات فندق جهان محصول ترکیه هستند.

این بدلیل آب و هوای مناسب در شمال ترکیه در کنار دریای سیاه است.


کشتی روغنی، ورزش ملی ترکیه

۱۰- کشتی روغنی ورزش ملی ترکیه!

کشتی در کشور ما ایران کاملا ورزش شناخته شده ایست. در کشور ترکیه نوعی کشتی باستانی و ملی به نام کشتی روغنی وجود دارد که احتمالا برای ما کمی ناشناخته اما قابل درک است.

در این ورزش که بر روی چمن برگزار میشود، بر روی بدن هر دو کشتی گیر روغن ریخته میشود و این موضوع کشتی گرفتن را بسیار سخت میکند و نیاز به تبحری ویژه دارد. زمان این مدل کشتی ۴۰ دقیقه میباشد و اگر در این بازه زمانی برنده مشخص نشود میتواند بینهایت ادامه پیدا کند. این ورزش در سال ۲۰۱۰ به ثبت یونسکو رسیده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *